Auto moto

Správne fungovanie klimatizácie

V horúcich letných dňoch nám počas jazdy hrozí dehydratácia, ak nemáme zapnutú klimatizáciu. Tiež ľahšie podliehame stresu, stúpa nervozita a klesá koncentrácia čo je pri vedení vozidla nerelevantné. Zanedbanou klimatizáciou sa môžu vyskytnúť nečistoty, vznik plesní, húb, baktérií a vírusov, a vyvolať tak silné alergické reakcie, čo nie je problém len u alergikov. Čo teda môžeme urobiť, aby klimatizácia v našom aute bola pomocníkom, ktorý cestovanie spríjemňuje a prispieva k našej pohode?

větrák

Skontrolovať klimatizáciu aspoň raz do roka
Ak klimatizácia nepracuje ako má, upozornia nás na to rôzne typy zápachov a to najmä v prvých minútach po zapnutí klimatizácie, alebo slabý účinok klimatizácie, ktorá automobil nedokáže adekvátne vychladiť. Preto by ste si ju maliskontrolovať aspoň raz za rok.

Pozor aký typ chladiaceho média používate
Pri dopĺňaní chladiaceho média musíme byť veľmi obozretní. Používajú sa dva typy, ktoré sa v žiadnom prípade nemôžu navzájom miešať, je veľmi dôležité, aby ste do vášho auta doplnili správne médium. Pretože to ovplyvňuje funkčnosť vašej klimatizácie.

Čistota nadovšetko…                                                   
Skontrolovať funkčnosť kompresora a čistotu lamiel chladiča klimatizácie- kondenzátora je dôležité.Pretože nečistoty, prach alebo hmyz môžu zvonku upchať chladič a tým klimatizáciu úplne znefunkčniť.

Pomôže sprej, ale nie na dlho
Potrubie klimatizácie a výduchy v kabíne vozidla najefektívnejšie vyčistí ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne aj baktérie. Použiť môžeme aj sprejové a penové čističe, treba mať však na pamäti, že účinnosť takýchto čistiacich prostriedkov nemusí byť dlhodobá.

Najúčinnejšie sú bioaktívne alergénne filtre
Zložkou ktorá je dôležitá v rámci klimatizácie, nielen ak máme v posádke alergikov sú filtre zachytávajúce peľ a prach. Tieto filtre zabraňujú vniknutiu spór húb a aj najmenších alergénov. Vyvarovať by ste sa mali lacným náhradám s papierovými filtrami, ktoré majú nízke absorpčné vlastnosti.

klimatizace

Práca len pre naozajstných odborníkov
Správna údržba klimatizácie je technicky veľmi náročný proces, preto by sme ho mali zveriť odborníkom.Potrebné sú originálne náhradné dielce, náradie a diagnostika, ale aj vedomosti a zavedené pracovné postupy na všetky úkony spojených s údržbou a opravou klimatizácie.
 
Optimálna teplota klimatizácie
Ak to budeme s chladením preháňať, prílišnízka teplota v kabíne auta nám môže pri vystupovaní z neho spôsobiť teplotný šok a  napriek horúcemu letu môžeme nepekne prechladnúť. Odborníci odporúčajú klímou znížiť teplotu v automobile na rozdiel maximálne 5 – 7 stupňov Celzia od vonkajšej teploty. 

5.0
02