Auto moto

Predávame posledné benzínové auto do roku 2035, aby sme splnili klimatické ciele

Svetoví lídri na parížskom summite si v decembri 2015 stanovili za cieľ obmedziť nárast teplôt na „hlboko pod“ 2 stupne Celzia (3,6 Fahrenheita) nad predindustriálne časy, zatiaľ čo „usilovať sa o oveľa ťažšie 1,5 C“. ) strop.
 
Climate Action Tracker (CAT) uverejnil správu, ktorú podporili tri európske výskumné skupiny, s informáciami, že je potrebný drastický posun smerom k čistým elektromobilom a palivovej účinnosti, pretože 14% emisií ide na dopravu z celkových svetových emisií skleníkových plynov.

doprava
 
Posledné vozidlá na fosílne palivá idú z ciest do roku 2050
Odborníci zhruba vypočítali, že posledný benzínový / naftový automobil bude musieť byť predaný okolo roku 2035. Podľa správy „CAT je potrebné postupovať tak, aby bol vozový park v súlade s pobytom pod hranicou 1,5 ° C. Predpokladá sa, že posledné vozidlá na fosílne palivá budú na cestách do roku 2050.
 
CAT je jednou z hlavných skupín, ktoré monitorujú vládne opatrenia na obmedzenie globálneho otepľovania a zahŕňajú výskumníkov, ktorí sú autormi klimatických správ OSN. „Je pozoruhodné, že je to tak skoro – znamená to obrovskú zmenu v celom automobilovom priemysle,“ povedali predstavitelia agentúry Reuters.
 
Väčšina výrobcov automobilov stanovila postupné vyraďovanie na neskôr, potom sa vypočítala v správe CAT. Napríklad Toyota má „nulovú emisiu oxidu uhličitého“ pre nové vozidlá, v rámci ktorej sa snaží znížiť emisie z vozidiel o 90 percent do roku 2050, od roku 2010.

silniční tepna
 
Mnohí vedci sa domnievajú, že cieľ 1,5C, ktorý mnohí rozvojové krajiny považujú za nebezpečný prah pre suchá, povodne a stúpajúce hladiny mora, sa už vytratil z dosahu a limit 2C sa blíži.
 
Domnievajú sa, že teploty takmer nevyhnutne prekročia 1,5C a že nové technológie budú potrebné na to, aby sa globálny termostat odmietol neskôr v tomto storočí. Tento rok má byť najteplejším rekordom s teplotami okolo 1C (1,8F) nad časom pred industriálnym obdobím.
 
Správa CAT sa zamerala najviac na prísľub elektrických vozidiel, ktorý vyvinuli výrobcovia z General Motors na Teslu. Ďalšími možnosťami sú automobily na biopalivá alebo vodík.