Financie

Potápanie tureckých akcií a kľúčové úrokové sadzby dosahujú 1 200%

Index benchmarku Turecka, index ISE National 100, klesol o 5,2 percenta a od 18. júla bol na najhoršom dni, keď klesol o 7,1 percenta. IShares MSCI Turecko ETF (TUR), ktorý sleduje turecké akcie v USA, klesol o 7,7%.
 
Klesla na tureckom akciovom trhu, keď vláda nariadila bankám krajiny zadržať likviditu líry z trhu swapov na mori v snahe udržať líru v prudkom poklese. Podľa agentúry Reuters to poslalo jednodňovú tureckú swapovú sadzbu na 1 200 percent, čo je zďaleka najvyššia.

istanbul
 
Turecký krok účinne udržal zahraničných investorov pred stávkami proti tureckým aktívam pred miestnymi voľbami, ktoré sú do značnej miery vnímané ako referendum o prezidentovi Recep Tayyipovi Erdoganovi. Od 12:19 hod. v New Yorku sa líra voči doláru obchodovala o 1,8 percenta nižšie na úrovni 5,42.
 
Podpora strany Erdogana, strany AK, sa v tomto roku zhoršila, pretože boj Turecka obmedzuje jej hospodársky pokles. Ekonomika Turecka klesla o 3 percentá vo štvrtom štvrťroku minulého roka po troch priamych štvrťrokoch klesajúceho rastu. Miera nezamestnanosti v Turecku tiež v decembri prudko stúpla na 13,5% z 9,7% v apríli.

akcie
 
To všetko prispelo k tomu, že líra v minulom roku klesla o viac ako 36% voči doláru. Turecko sa snažilo obhájiť svoju menu prostredníctvom zvyšovania sadzieb, čím sa jej úroková sadzba na jednodňové úvery zvýšila na 24% z 8% v roku 2018.
 
„Myslíme si, že ekonomika sa v najbližších mesiacoch začne zotavovať. Inflácia klesá, čo by malo zmierniť tlak na spotrebiteľov, “napísal William Jackson, hlavný ekonóm rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti Capital Economics. „Miestne aktíva sú však naďalej mimoriadne citlivé na záchvaty averzie voči riziku. Existujú na to dva hlavné dôvody. Jedným z nich sú obavy o smerovaní tvorby politiky. Druhým je, že Turecko má stále veľkú požiadavku na externé financovanie – vyžaduje si to veľký prílev kapitálu na to, aby prevrátil splatné zahraničné dlhy.
 
„Očakávame averziu voči riziku, že tento rok bude rásť v dôsledku slabého globálneho rastu,“ povedal Jackson.