Šport

Najobľúbenejšie športy na svete

Rôzne športy vzrástli na popularite, majú milióny fanúšikov po celom svete. Pravidlá týchto hier sú dynamické a riadia sa medzinárodnými orgánmi. Väčšina je súčasťou olympijských hier, kde si navzájom konkurujú rôzne krajiny z celého sveta. Športy sú tiež lukratívnymi odvetviami, pričom generujú miliardy dolárov v príjmoch, najmä vo vyspelých krajinách.

míč
 

 1. Futbal  – 4 miliardy fanúšikov
  Najpopulárnejší šport na svete. Odhaduje sa, že viac ako polovica svetovej populácie sa považuje za fanúšikov futbalu. Tento šport má približne 4,0 miliardy priaznivcov a globálnu sféru vplyvu. Začiatky sa datujú v Číne už v 2. storočí. Rimania, Gréci a Japonci boli tiež považovaní za možných prvých hráčov tohto športu. Súčasný futbal začal v Anglicku, kde získal veľký záujem a rozšíril sa do ďalších častí sveta. Populárnejší je však v Európe a Amerike ako na akomkoľvek inom kontinente. Typické sú dva tímy jedenástich hráčov a dvaja brankári. Cieľom je kopnúť loptu do bránky bránenej súperovým tímom.
 2. Kriket – 2,5 miliardy fanúšikov
  Primárna sféra vplyvu je v Spojenom kráľovstve a krajinách Commonwealthu. Kolíska športu je v Anglicku, 16. storočie a je považovaný za národný šport charakterizovaný dvoma tímami pozostávajúcimi z jedenástich hráčov, z ktorých každý sa pokúša skórovať. Kriket je prevažne populárny v bývalých britských kolóniách, ako je India, Srí Lanka, Bangladéš, Pakistan a Austrália.

kriket

 1. Poľný hokej – 2 miliardy fanúšikov
  Poľný hokej vidí svoju primárnu sféru vplyvu v Európe, Afrike, Ázii a Austrálii. Poľný hokej, aký poznáme dnes sa prvýkrát odohral v Anglicku v r. 1800. Hra je väčšinou podobná futbalu s tým rozdielom, že hráči používajú hokejky.
 2. Tenis – 1 miliarda fanúšikov
  Rôzne verzie tenisu hrali už Egypťania, Rimania a Gréci, hoci moderný tenis bol prvýkrát popularizovaný vo Francúzsku. Z Francúzska sa rozšíril do iných častí Európy a nakoniec do celého sveta.

4.0
03