Auto moto

Bude značka Jaguar vyrábať len elektromobily?

Takéto rozhodnutie by sa mohlo na prvý pohľad zdať dosť drastické, ale v skutočnosti počíta s úplne novým svetom luxusných vozidiel v priebehu nasledujúcich piatich rokov pričom elektromobily budú tvoriť veľkú časť všetkých luxusných áut. Dovtedy sedany XF a XE ukončia svoj výrobný cyklus a v roku 2025 príde na trh nový model I-Pace. Kým sa tak stane, dostupné budú modely F-Pace a E-Pace, čo umožní Jaguaru plynule prejsť na výrobu elektromobilov do roku 2026. Konkrétne pôjde o luxusný crossover J-Pace.

jaguar
 
Podľa interných odhadov Autocaru by Jaguar mohol predať aj viac ako 300 000 vozidiel ročne v približne rovnakom segmente ako je teraz. V rámci tejto stratégie by sa Jaguar mohol „premeniť“ na továreň na výrobu elektromobilov, zatiaľ čo továreň Coventry Hyperbat by vyrábala batérie potrebné pre novú platformu MLA s pohonom všetkých kolies.
 
logo

Autocar sa odvoláva na nadšené ohlasy modelu I-Pace ako na kľúčovú a podpornú silu, ktorá stojí za elektrifikáciou okrem pomaly sa prejavujúceho očakávania, že sedany od Jaguaru možno nebudú také ziskové v budúcnosti ako sú dnes. F-Pace je najlepšie sa predávajúci model s E-Pace v tesnom závese. Náhrady za XE, XF a XJ sú už na obzore, čo je pre výrobcov nesmierne dôležité. Autocar namieta, že je zložité odôvodniť náhradu sedanov za benzínové modely, pretože si to vyžaduje veľké investície a to najmä v čase, kedy sa stráca dopyt po sedanoch zatiaľ čo crossovery neposkytujú dostatok možností pre súčasných obchodníkov.

značka
 
Riešenie by mohlo priniesť preorientovanie sa na výrobu elektromobilov s budúcou generáciou súčasných štítkov okrem teda ponechania niektorých modelov.
 
Autocar nepovažuje plán vyrábať čisto elektromobily za veľmi spoľahlivý, mnohí zo spoločnosti však veria, že bude úspešný a dá Jaguaru šancu znovu si vybudovať pozíciu na trhu ako sebestačná značka v priemyselnom svete elektromobilov.